Su Hasarı Restorasyonu Süreci

su hasarı

Su Hasarı Restorasyonu

su hasarı restorasyonuBinalardaki su hasarı inanılmaz derecede yıkıcı sonuçlara neden olabilir. Zamanla artan nem oranı iç mekanlarda sorunlara neden olabilir. Suyun tahliyesi, dekontaminasyon ve kurutma olmadan uzun vadede yapıyı ele geçirebilir ve uzun süreli yapısal hasara neden olabilir. Bununla birlikte çok sayıda sağlık riski oluşturabilir.
Yapıya her türlü su girişi ciddiye alınmalıdır. Yapınızın etkilenmesi durumunda uygun su hasarı restorasyonu yapınızı kurtarmanın önemli bir parçasıdır. Yapılacak olan müdahale hızlı ve etkili olmalıdır ve su hasarının olası kısa ve uzun vadeli etkilerini en aza indirmek için ilk 24-48 saat içinde harekete geçmek çok önemlidir.

Su Hasarını Azaltma

Sel hasarı veya diğer olası su nedenli hasarlar olsun, bu hasarların hızlı ve etkili bir şekilde azaltması gerekir. Su azaltma, bir yapıyı kurutmak ve temizlemekten çok daha fazlasıdır. Dekontaminasyon ve su tutabilen gözenekli malzemelerin (örneğin halı veya alçıpan) işlenmesi gibi dikkate alınması gereken birçok başka faktör vardır. Nemli bırakılırsa veya müdahale edilmezse, bakteriler potansiyel olarak gelişebilir ve gelecekte daha büyük sorunlara neden olabilir.

Bimtes 1987’den beri su hasarlı yapıları restore ediyor, hızlı müdahalenin ve restorasyon planının başarılı bir şekilde uygulanmasının önemini biliyor. Su hasarı restorasyon sürecimiz, en iyi eylem planını belirlemek için üç kriterden oluşmaktadır.

  • Maddi hasar miktarı
  • Kirlilik derecesi
  • Değiştirme maliyetleri ve restorasyon maliyetleri

Su restorasyonunun tamamen tamamlanması için gereken süre, birkaç farklı faktöre bağlı olarak değişebilir.

Su Hasarı Restorasyonu ve Onarımı

Su hasarı restorasyonu, yapıya her türlü su girişinin ardından mümkün olan en hızlı ve verimli şekilde gerçekleştirilmelidir. Basitçe söylemek gerekirse, su azaltma, bir sızıntı veya selden sonra suyun neden olduğu potansiyel hasarı azaltarak bir felaketin etkisini azaltmaktır.

Hızlı harekete geçme ihtiyacı, durgun suyun potansiyel olarak daha uzun süre bekletildiğinde daha fazla kirlenmesine neden olur. Su yerine oturdukça mikrobiyal büyüme ve içeriğe zarar verme riski artar. Sonuç olarak, su azaltma, herhangi bir su hasarı restorasyon planının önemli bir bölümünü oluşturur.

Bimtes’in deneyimli su restorasyon ekiplerinin su hasarı restorasyon sürecine başlamadan önce, daha fazla hasar riskini azaltmak için atabileceği adımlar vardır.

 

su hasarı restorasyonu

Sel Suyu Temizliği

Su temizliği, su girdikten sonra her türlü temizliği ifade edebilir, ancak özellikle sel ve su hasarından sonra daha önemlidir. Sel suları çekildikten sonra, Bimtes gibi profesyonel bir kurtarma ekibinden yardım almalısınız. Seller, bir yapı içinde sızıntı veya çok yaygın olmayan birçok tehlikeye neden olabilir. Örneğin, sel suları yüksek oranda kirlilik içermesinden dolayı yapısal ve elektriksel hasar riskini artırabilir.

Su hasarı müdahalesindeki her gecikme sorunu daha da kötüleştirir. Bununla birlikte, bir sel ne kadar şiddetli görünürse görünsün, profesyonel su temizliği yapının korunmasına katkıda bulunan harika sonuçlar doğurur.

Küfün Büyümesini Nasıl Durdurursunuz?

Küf oluşumunu önleme günler veya haftalarla değil, saatlerle ölçülür. Su hasarından sonra küf oluşumunu önlemek için profesyonel bir su hasarı restorasyon ekibinden hızlı destek almanız gerekir. Küf oluşumu için en önemli faktör nemdir. Su hasarını meydana gelir gelmez giderirseniz, uygun kurutma gerçekleşebilir ve küfün büyümeye başlama şansını önemli ölçüde azaltabilir. Tehlikeli küf her gün rastlanan bir durum olmamasına rağmen, küfün sağlık sorunlarına yol açma potansiyeli vardır, bu nedenle yapıya uygun şekilde müdahale edilmesi çok önemlidir.

küf

Su hasarı yapınız için ciddi bir tehdittir ve müdahale edilmezse; büyük sorunlara neden olabilir. BİMTES gibi profesyonel bir restorasyon ekibinden yardım alırsanız, su hasarının giderilmesi ve onarılması mümkündür.

Su hasarının yapınızı nasıl etkileyebileceği ve işyerinizi korumak için atabileceğiniz adımlar hakkında daha fazla bilgi için Sel Hasarı Restorasyonu Süreci  ve Sel Hasarı sayfalarımıza gidin.